رد کردن پیوندها
تزریق ژل
خدمات زیبایی دکتر سرمست

تزریق ژل

تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل، نوعی عمل زیبایی با حداقل تهاجم است. تزریق ژل بسیار رایج بوده و نتایج آن معمولا بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام میاورد.

این تزریق معمولاً با مواد طبیعی مانند اسید هیالورونیک انجام میشود و پوست را حجیم می کند. این مواد هنگام تزریق، خطوط و چین و چروک های ظریف را صاف می کنند. با حجیم کردن پوست، فیلر می تواند کاهش حجم صورت را نیز برطرف کند. کاهش حجم معمولاً یک عارضه جانبی ناشی از پیری است، در این مقطع پوست به اندازه کافی کلاژن تولید نمی کند.

شایع ترین نواحی تزریق ژل عبارتند از: لب ها، ناحیه ابرو، خطوط لبخند، پیشانی و چانه. برخی از فیلرها نیز ممکن است برای گردن و دست ها نیز استفاده شوند.

 
 

 

 

انواع تزریق ژل

عمل بینی (رینوپلاستی) یکی از پر کاربردترین روش‌های درمانی در سراسر جهان می‌باشد.​

امروزه برای ایجاد تغییرات در ظاهر بینی و نیز بهبود عملکرد آن برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد.

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب می تواند برای رفع کم شدن حجم لب، افزایش ارتفاع لب و برجستگی آن بسیار مفید باشد.

در تزریق ژل، حاشیه لب برجسته و حجم داده می شود و بدین ترتیب به زیبایی صورت از طریق تزریق ژل لب افزوده می شود.

تزریق ژل گونه

تزریق ژل به گونه یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی در میان خانم‌ها و حتی آقایان است. این روش برای لیفت گونه، افزایش حجم آن و از بین بردن چین و چروک بسیار مناسب است. این فیلرها هر ساله محبوب‌تر می‌شوند.

در این روش حجم ناحیه اطراف استخوان گونه افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود استخوان گونه واضح‌تر دیده شود. با تزریق فیلر در زیر پوست و افزایش حجم، چین و چروک و خطوط ریز صورت برطرف می‌شوند.

تزریق ژل به واژن

تزریق ژل به واژن نیز یکی دیگر از روش هایی است که می تواند در جوان سازی واژن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. معمولا ژل هایی که برای این مصرف تزریق می شوند دارای دو نوع ثابت و موقت هستند.

از آنجایی که ژل های دائم، عوارض مخصوص به خود را شامل می شوند، سال هاست که در دنیای پزشکی و زیبایی ژنیتال تقریبا منسوخ شده اند، اما ژل های موقت می توانند در حجم دهی واژن و لابیا تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.

مدت زمان تزریق ژل به واژن نسبت به چربی به مراتب کمتر است. این روند معمولا چیزی حدود 10 تا 20 دقیقه زمان می برد، در صورتی که تزریق چربی به واژن به دلیل لزوم ساکشن، آماده سازی و تزریق می تواند تا چیزی حدود یک ساعت و نیم تا 2 ساعت نیز به طول انجامد.

تزریق ژل به چانه

کسانی‌ که گونه های برجسته دارند، به صورت ارثی، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است در بعضی افراد استخوان‌های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی‌حالتی دارند.

از طرفی در بعضی افراد با بالا رفتن سن گونه فرمی افتاده به خود می گیرد و حالت برجسته بودن خود را از دست می‌دهد. نتیجه این تغییرات افتادگی ناحیه کنار فک و ایجاد خط‌ها و چین‌هایی در قسمت لب و بینی است. بنابراین یکی از مسائلی که در زمان جوان‌سازی صورت به آن توجه ویژه‌ای مبذول می‌شود، جبران حجم از دست رفته و اصلاح طبیعی فرم گونه است.

حجم کم گونه باعث می‌شود تا صورت صاف به نظر بیاید و از انحناهای طبیعی گونه‌های پر که به صورت جوانی و شادابی می‌بخشند، محروم گردد. به علاوه بخش میانی گونه از پلک پایین حمایت می‌کند و در بسیاری از موارد برجسته و حجیم کردن گونه در از بین رفتن پف زیر چشم مؤثر است.

در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف آن چهره وجود دارد. زیباترین چانه ها، آن هایی هستند که این نسبت را دارا باشند یا نزدیک به آن باشند.

تزریق ژل به بینی

تزریق ژل بینی در بیشتر موارد می‌تواند جایگزینی برای عمل بینی باشد؛ اما این موضوع در همه موارد صادق نیست.

به همین دلیل زمانی که برا تزریق ژل در ناحیه بینی به یک کلینیک مراجعه می‌کنید؛ باید دقیقا شرایط خود را توضیح داده و به متخصص بگویید که انتظار چه تغییری را دارید. در این صورت مشخص می شود که آیا این کار می‌تواند راه حل خوبی برای رفع مشکل شما باشد یا نه؟

برخی از مشکلاتی که می‌توان با استفاده از تزریق ژل به بینی برطرف کرد:

 • انحراف بینی
 • تجدید ساختار در بینی‌های کوچک
 • اصلاح ظاهری و صاف کردن بینی‌های قلاب شکل
 • از بین بردن قوزهای متوسط بینی
 • افتادگی خفیف یا متوسط در سر بینی
 • اصلاح بینی پس از انجام رینوپلاستی
 • اصلاح نوک بینی پس از جراحی
 • برطرف کردن مشکل بینی‌هایی که سر آن‌ها بالا است
 • اصلاح فرورفتگی یا برآمدگی در ناحیه پره‌ها
 • اصلاح ظاهری بینی‌های پهنی که ظاهر کوبیده دارند

 

تزریق ژل به زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم یکی از راه‌های زیباتر شدن برای کسانی است که از گودی و کبودی زیر چشم رنج می‌برند. بسیاری از افراد حتی جوان به دلایل ژنتیکی یا ابتلا به برخی بیماری‌ها دچار گودی و تیرگی چشم می‌شوند.

پس تزریق ژل زیر چشم برای زیبایی و رفع عیوب ژنتیکی و … و جوانسازی تاثیرگذار است. اصولا از فیلرهای کلاژن دار برای این ناحیه استفاده می‌شود که باعث آبرسانی و کلاژن سازی پوست حساس دورچشم نیز خواهد شد. نتیجه نیز حدود ۲ تا ۳ سال ماندگاری داشته که با توجه به هزینه مناسب آن ارزش بالایی دارد.

مقایسه تزریق ژل با سایر روش‌ها

مقایسه تزریق ژل و چربی

 • طول مدت انجام تزریق

در تزریق ژل به دلیل اینکه ماده قابل تزریق از پیش ساخته شده است، فقط یک مرحله تزریق وجود دارد. ولی در تزریق چربی به این جهت که سلولهای چربی باید برداشته شوند؛ سپس آماده سازی گردند و در نهایت تزریق انجام شود، مراحل بیشتر و به الطبع زمان بیشتری هم صرف می‌گردد.

 • عوراض

هر کدام از این روشها عوارض خاص خود را دارند. معمولا پس از تزریق چربی حجم کبودی، تورم و التهاب بیشتر از تزریق ژل است. علاوه بر آن در محل برداشت چربی هم ممکن است این عوارض کم و بیش دیده شود. ولی امکان ایجاد آلرژی در تزریق چربی بر عکس ژل وجود ندارد.

 • ماندگاری

ماندگاری ژل یا فیلردر حدود 6 الی 12 ماه است و پس از آن برای بقاء نتایج، تزریق باید تکرار شود. ولی در تزریق چربی برای ماندگاری بیشتر ممکن است سه تزریق با فاصله زمانی چند ماهه انجام شود. سپس ماندگاری این روش به بیش از 10 سال هم می‌تواند برسد. ضمن اینکه هر کدام از این دو روش در مناطق مختلف صورت، بر اساس حرکت آن منطقه، ماندگاری متفاوتی هم دارند. مثلا در قسمت لب و خط خنده که حرکت پوست بیشتر است ماندگاری تزریق کمتر می‌شود.

 
 

 

 

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس

یک تصور غلط رایج این است که بوتاکس هم یک ژل است. در حالی که بوتاکس و ژل هر دو تزریقی هستند، اما به روش های مختلفی عمل می کنند. بوتاکس نوعی فلج عضلانی است که از شکل خالص شده سم بوتولینوم به دست می آید.

بوتاکس این کار را با مسدود کردن سیگنال های عصبی و “فلج کردن” ماهیچه ها انجام میدهد. این امر باعث کاهش خطوط و چین و چروک می شود. در مقابل، ژل های تزریقی که گاهی اوقات تزریق بافت نرم نیز نامیده می شود، موادی به پوست اضافه می کنند. ژل های تزریقی با تزریق این مواد به صورت، حجم به آن میبخشند.

در ادامه به بررسی سایر موارد میپردازیم:

 • هزینه بوتاکس نسبت به تزریق ژل کمتر است.
 • بوتاکس برای چین و چروک های ریزی که بر اثر کمبود کلاژن بوجود می آیند تاثیری نخواهد داشت. ولی ژل برای درمان چین و چروک و خطوط ریز صورت به کار می رود.
 • بوتاکس عضله را شل کرده و فعالیت آن را کند یا صفر می کند ولی فیلر ها برای پر کردن و حجم دهی زیر پوست به کار می روند لذا کاربردهای متفاوتی دارند.
 • بوتاکس در نواحی فوقانی صورت استفاده می گردد و برای پیشگیری از چین و چروک های اطراف لب گونه و افتادگی پوست گونه نمی توان از آن استفاده کرد.
 • در مقایسه ژل و بوتاکس ماندگاری آن را می توان نام برد که ماندگاری بوتاکس نسبت به ژل کوتاه تر است . بعد از گذشت 4 تا 6 ماه نیاز به تمدید مجدد دارد.

تفاوت تزریق ژل با فیلر

فیلر ها بیشتر برای پر کردن شیار های نیمه عمیق و برای از بین بردن زخم های به جای مانده از سوانح انجام می شود اما ژل ماده ای است که معمولا برای حفره های عمیق صورت و عمل های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • عوارض

فیلر های نیمه دائمی و یا قایل جذب عوارض کمتری نسبت به ژل دارند‌. البته اگر تزریق فیلر و ژل توسط پزشک متخصص انجام گیرد، این عوارض به وجود نخواهد آمد.

 • ماندگاری

در واقع تفاوت بین ژل و فیلر در میزان ماندگاری پر رنگ تر است. میزان ماندگاری ژل بین ۶ تا ۱۲ ماه و ماندگاری فیلر ها ۶ تا ۱۸ ماه است. فیلر های دائمی ماندگاری بیشتری از دو نوع دیگر فیلر ها دارند.

 
 

 

 

انواع مدل‌های تزریق ژل لب

نمونه‌های قبل و بعد

2 ماه بعد

2 ماه بعد

عمل بینی
2 ماه بعد

2 ماه بعد

عمل بینی
3 ماه بعد

3 ماه بعد

عمل بینی
1 ماه بعد

1 ماه بعد

عمل بینی

ویدیو نظرات زیباجویان دکتر سرمست

هزینه تزریق ژل

یک برنامه‌ی درمانی شخصی برای برآورده کردن نیازهای فردی شما طراحی می‌شود. هزینه تزریق ژل می‌تواند بسته به نوع ژل مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز متغیر باشد.

اکثر مراجعه کننده ها برای دستیابی به نتایج مطلوب به بیش از یک تزریق نیاز دارند. هنگامی که مشاوره اولیه خود را انجام دادید، حتما از دکتر بپرسید که هزینه کل تزریق شما چقدر خواهد بود.

توجه داشته باشید که هرگز برای تزریق ژل به کلینیک‌های غیر معتبر و آرایشگاه‌ها مراجعه نکنید. درست است که هزینه تزریق ژل در برخی از کلینیک‌ها ارزان است، اما این دلیل نمی‌شود که کیفیت کار بالا باشد. متاسفانه، ژل‌های تقلبی به طور فله‌ای در بسیاری از مناطق کشور به صورت بازار سیاه با قیمت‌های ارزان فروخته می‌شود.

 

 
 

 

 

ویدیو توضیحات دکتر سرمست در این رابطه

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

5/5 – (3 امتیاز)

سوالات متداول

بین 3 ماه تا 18 ماه ماندگاری داشته باشد. توجه داشته باشید که مدت زمان ماندگاری ژل لب به نوع آن بستگی دارد.

تقریبا 20 دقیقه طول میکشه.

پیشنهاد دکتر سرمست بالای 18 سال است.

 
 

 

 

خیر. اکثر افراد فقط با ناراحتی خفیف و موقت در این رابطه مواجه می‌شوند. البته عملکرد پزشک در تنظیم عمق نفوذ سوزن نیز بر میزان درد حین تزریق ژل به لب تأثیر می‌گذارد.

هر اندازه سوزن بزرگتر باشد، درد بیشتری را احساس می‌کنید. بنابراین یک متخصص حرفه‌ای جهت تزریق ژل به لب از سوزن‌های ظریف استفاده خواهد کرد.

 
 

 

 

اگر ضرر قابل توجهی نداشته باشد، فی نفسه اشکال ندارد.

اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به گونه‌ای پزشکان توصیه می‌کنند هرگز برای این کار نزد سالن‌های زیبایی  و آرایشگران نرفته و حتما پیش یک پزشک معتبر اقدام به پروتز لب کنند. 

ممکنه ۱ تا ۲ هفته طول بکشد. معمولا بعد از ۴، ۵ روز باید کاهش ورم را مشاهده کنید

سوالی دارید؟

همین حالا با مطب دکتر سرمست تماس بگیر و برای جلسه مشاوره و استعلام هزینه وقت رزرو کن!