رد کردن پیوندها
جراحی چشم گربه‌‌‌ای

جراحی چشم گربه‌‌‌ای یا کانتوپلاستی (CanthoPlasty) چیست؟

جراحی چشم گربه‌‌‌ای یا کانتوپلاستی (CanthoPlastyیکی از جراحی‌های زیبایی چشم به شمار ‌می‌رود. در ‌‌‌این روش جراحی، به رفع افتادگی چشم و پلک، کشیدن گوشه چشم به سمت بالا و مورب پرداخته ‌می‌شود. هدف از انجام ‌‌‌این جراحی، کشیدن عضلات گوشه خارجی و داخلی چشم به طرفین و ‌‌‌ایجاد تغییرات در ظاهر و فرم چشم است. در واقع هدف آن شبیه‌سازی چشم شما به چشمان گربه است.

جراحی چشم گربه‌‌‌ای موجب احساس زیبایی و اعتماد به نفس در بیماران ‌می‌شود. از آنجایی که در ‌‌‌این روش چشم‌ها کشیده‌تر می‌شوند، به چشم گربه‌‌‌ای تشبیه شده است. از طرفی دلیل نام‌گذاری ‌‌‌این روش به نام کانتوپلاستی به‌‌‌ این دلیل است که به گوشه بالایی و خارجی چشم کانتوس گفته ‌می‌شود، بنابراین‌‌‌ این روش با نام کانتوپلاستی نیز شناخته ‌می‌شود یعنی جراحی زیبایی کانتوس. هدف از انجام کانتوپلاستی کشیدن کانتوس به سمت بالا یا طرفین، به سمت ابروها و یا کشیدگی مورب است.

معمولا جراحی چشم گربه‌ای همراه با رفع افتادگی پلک بالا و از بین بردن پف پلک پایین انجام می‌شود. به همین دلیل چشم‌ها علاوه بر کشیده شدن، درشت‌تر نیز دیده خواهند شد. البته برای برطرف شدن پف چشم نیز عمل پف چشم نیز پیشنهاد می شود.

تغییرات پس از جراحی چشم گربه‌‌‌ای:

 • یکی از تغییرات انجام ‌‌‌این جراحی زیبایی، افزایش اعتماد به نفس شخص است.
 • با کشیدن چشم چهره شما سرزنده‌‌تر و جوان‌‌تر به نظر می‌آید.
 • دلیل دیگر آن اصلاح افتادگی و شل‌شدگی پلک بالایی و پایینی چشم است. افتادگی پلک بالا در بعضی موارد موجب کاهش دید خواهد شد.
 • رسوبات و چربی‌های اضافی پوست در پلک بالا از بین ‌می‌رود.
 • از دیگر فواید آن کاهش چین و چروک گوشه چشم خواهد بود.
 • موجب بهبود تقارن بین دو چشم ‌می‌شود.
 • موجب سفت شدن عضله‌های پلک بالا و پایین می‌شود
جراحی چشم گربه‌‌‌ای یا کانتوپلاستی (CanthoPlasty) چیست؟
جراحی چشم گربه‌‌‌ای

افزایش تقاضا برای جراحی چشم گربه‌‌‌ای و بررسی دلایل آن

در کنار عمل بینی که طرفداران بسیار زیادی برای زیبایی شخص دارد، جراحی چشم گربه‌‌‌ای از جمله پر متقاضی‌‌ترین جراحی‌های چشم به شمار ‌می‌رود. اکثر افراد وقتی حرف از جراحی زیبایی و پلاستیک ‌می‌شود، اولین چیزی که به ذهنشان ‌می‌رسد، جراحی زیبایی بینی، تزریق ژل و چر‌‌بی‌ به لب و گونه است. کمتر پیش می‌آید که برای زیبایی به دنبال جراحی چشم بروند.

زمانی که پلک‌ها افتاده و پف دار باشد، چشم‌ها ریز‌تر و بیحال‌تر نشان داده می‌شود. اگرچه روش‌های بسیار زیادی در زمینه آرایشی وجود دارد که ‌می‌توانند با متد‌های مختلف ‌‌‌این میزان پف و افتادگی را برطرف کنند، اما نمی‌توانند زیبایی دائمی‌ را به شما هدیه دهند.

در واقع از آنجایی که چشم یکی از حساس‌‌ترین نقاط بدن ما محسوب ‌می‌شود، اکثر افراد ‌‌‌این ریسک را برای زیبا‌تر شدن چشمان انجام نمی‌دهند. اما بر‌خلاف تصور و نگرانی‌های موجود در زمینه جراحی زیبایی چشم، باید گفت جراحی چشم گربه‌‌‌ای هر روز از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار ‌می‌شود.

هیچ جراحی زیبایی بدون عوارض جراحی و درد نخواهد بود. در جراحی چشم گربه‌‌‌ای نیز مانند جراحی زیبایی بینی، تزریق ژل و چر‌‌بی ‌به لب و گونه و غیره…، درد کمی ‌را احساس خواهید کرد. ‌‌‌این احساس درد کاملا طبیعی است و بخاطر تغییرات ‌‌‌ایجاد شده در پوست و چشم شما اتفاق میفتد و دور از انتظار نخواهد بود.

از جراحی زیبایی چشم گربه‌‌‌ای نترسید اما بسیار مراقب باشید که کجا و توسط چه شخصی جراحی می‌شوید. میزان کشیدگی چشم و باز شدن پلک‌ها بسیار مهم است.

از آنجا که چشم‌ها و پلک‌ها از حساس‌‌ترین اجزای بدن محسوب ‌می‌شوند، همیشه نگرانی‌ها برای جراحی چشم بیش‌‌تر از سایر جراحی‌ها وجود دارد. اما ‌‌‌این را بدانید، در جراحی چشم گربه‌‌‌ای قرار نیست هیچ برش عمیقی ‌‌‌ایجاد شود، و کل مراحل جراحی موضعی و سطحی و توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی با مهارت اتفاق ‌می‌افتد. در نتیجه هیچ آسیبی ‌به چشم شما وارد نخواهد شد.

جراحی چشم گربه‌‌‌ای، یک جراحی سرپایی است و توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام ‌می‌شود. امروزه داشتن چشمان کشیده یکی از جذابیت‌های محبوب در بین جوانان و حتی میان‌سالان محسوب ‌می‌شود. یکی از دلایل افزایش میزان تقاضا برای انجام جراحی چشم گربه‌‌‌ای بازیگران‌ هالیوودی و مدل‌ها هستند.

تقریبا اکثر بازیگران و مدل‌های معروف دارای چشمانی کشیده و جذاب، لب‌ها، گونه‌های برجسته و بینی باریک و سربالا هستند. از آنجا که برای بسیاری از افراد الگوی زیبایی همین مدل‌ها و بازیگران هستند، به همین دلیل علاقمندان ‌‌ترجیح ‌می‌دهند، از روش‌های آنها برای زیبایی چهره و اندام استفاده کنند.

دلیل دیگر افزایش تقاضا جراحی چشم گربه‌‌‌ای، داشتن اعتماد به نفس، احساس زیبایی و رضایتمندی از ظاهر است. با داشتن چشمانی کشیده چهره شما تغییر زیادی خواهد کرد و چهره‌‌‌ای سر زنده‌‌تر و بشاش‌‌تر از قبل خواهید داشت. جراحی چشم گربه‌‌‌ای یک جراحی ظریف و هنری است. وقتی ‌می‌شود با چند جراحی ساده به ‌‌‌این حس خوب و رضایتمندی رسید چرا باید آن را نادیده گرفت.

جراحی چشم گربه‌‌‌ای علاوه بر داشتن جنبه زیبایی و متفاوت بودن نکات مثبتی را نیز به همراه دارد. به ویژه وقتی با عمل افتادگی پلک همراه باشد.

جراحی چشم گربه‌‌‌ای یا کانتوپلاستی (CanthoPlasty) چیست؟
جراحی چشم گربه‌‌‌ای

آیا برای جراحی زیبایی چشم گربه‌‌‌ای مناسب هستم؟

به طور کلی برای انجام جراحی چشم گربه‌‌‌ای هیچ محدودیتی وجود ندارد. در هر سنی و با هر ظاهر و فرم چشمی‌ که هستید فرقی ندارد. اگر از ظاهر چشمان خود راضی نیستید، و ‌می‌خواهید چشمانی کشیده و جذاب داشته باشید، شما کاندیدای مناسبی‌ برای ‌‌‌این جراحی هستید. اما در جراحی زیبایی چشم گربه‌‌‌ای مانند دیگر جراحی‌های پلاستیک بهتر است ‌‌‌این جراحی را از سن ۱۸ سالگی به بالا انجام دهید.

هدف از انجام تما‌می ‌جراحی‌های زیبایی چشم تنها احساس خوب و سرزندگی است. مهم نیست چند سالتونه یا چه مدل چشمی‌ دارید، در هر صورت با جراحی زیبایی چشم توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مطمئین شما به ظاهر مورد علاقه خود خواهید رسید.

معایب جراحی چشم گربه‌‌‌ای

در جراحی چشم گربه‌‌‌ای همانند تما‌می ‌جراحی‌ها باید انتظار عوارض و خطرات احتمالی حاصل از جراحی را بدهید. اما نگران نباشید، بهبودی پس از جراحی چشم گربه‌‌‌ای بسیار سریع اتفاق ‌می‌افتد. اکثر افراد پس از یکی دوروز به فعالیت‌های روزانه خود باز می‌گردند.

وجود مشکل در بینایی، تورم و کبودی از عوارض جراحی چشم در روز جراحی و فردای آن کاملا طبیعی و موقتی است و از بین ‌می‌رود. به دنبال ‌‌بی‌اثر شدن داروی بی‌حسی پس از جراحی، داشتن احساس درد نیز کاملا طبیعی خواهد بود.

در این میان مهمترین عارضه‌ی بعد از جراحی چشم گربه‌ای این است که جراحی خود را توسط جراح غیر متخصص انجام دهید و بخواهید چشمان خود را بیش از اندازه بکشید. در چنین شرایطی گوشه چشم شما بیش از اندازه باز خواهد شد و همین موضوع مشکلات جدی برای چشم شما پیش خواهد آورد.

نخست اینکه بخش‌هایی از سفیدی چشم که زیر پلک مخفی شده است و از رگ‌‌های خونی زیادی تشکیل ده، نمایان می‌شود و ظاهر بدی به چشم‌ها خواهد داد. دوم اینکه باز شدن بیش از اندازه پلک‌ها موجب خشکی چشم می‌شود. این مشکل در دراز مدت به بینایی شما آسیب جدی وارد می‌کند. پس حتما برای انجام این عمل به چزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنید.

مراقبت های قبل از جراحی چشم گربه‌‌‌ای:

مانند هر جراحی، جراحی چشم گربه‌‌‌ای نیز نیازمند رعایت یکسری نکات مهم برای داشتن نتیجه بهتر است.‌‌‌ این نکات را در زیر برای شما شرح ‌می‌دهیم:

 • در مرحله اول شما پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک مورد نظرتان را انتخاب ‌می‌کنید.
 • اطمینان حاصل کنید جراح مورد نظر شما صلاحیت، مهارت و مجوز انجام جراحی زیبایی چشم شما را دارد. اگر جراحی شما توسط یک جراح مناسب انجام شود، نتیجه جراحی شما تضمین شده و کاملا طبیعی خواهد بود.
 • در طول جلسه مشاوره جراح فوق تخصص شما پس از گرفتن عکس از چشمان شما، توسط نرم افزار مخصوص نتیجه احتمالی جراحی چشم گربه‌‌‌ای را برایتان طراحی ‌خواهند کرد.
 • در این جا باید اشاره شود که انتظارات شما از این جراحی باید کاملا واقعی و منطقی باشد. انتظار تغییرات خیلی زیاد و خارج از استاندارد نداشته باشید.
 • بیمار لازم است برای مدت حدودی یک ماه مصرف سیگار را قطع کند. کشیدن سیگار روند بهبودی پوست را کند ‌می‌کند.
 • نوشیدن مشروبات الکلی نیز منع ‌می‌شود.
 • همچنین از بیمار خواسته ‌می‌شود مصرف داو‌های انعقاد خون غیر ضروری، مانند آسپرین و ‌‌‌ایپوبروفن را نیز قطع کند.
 • در ‌‌‌این روش جراحی هم از بی‌حسی موضعی و هم از بی‌هوشی عمو‌می ‌استفاده ‌می‌شود. در صورت داشتن حساسیت به هرکدام از ‌‌‌این دو روش به پزشک خود اطلاع دهید.

مراحل جراحی چشم گربه‌‌‌ای به چه صورت است؟

انجام جراحی چشم گربه‌‌‌ای حتما باید توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی انجام گردد. برای انجام ‌‌‌این جراحی چشم، متخصص بی‌هوشی از دو روش برای بی‌حسی استفاده می‌کند. روش بی‌حسی موضعی و روش بی‌هوشی عمومی. انتخاب نوع روش بی‌حسی به میزان تغییرات، کشش چشم و نوع چشمان شما بستگی خواهد داشت.

این جراحی زمانی در حدود ۱ الی ۲ ساعت نیاز دارد تا جراحی انجام شود. در ابتدا پس از بی‌هوشی شما، جراح از یک محفظه شیشه‌ای از جنس پلاستیک برای حفاظت از چشمانتان استفاده ‌می‌کند. در حین جراحی چشم گربه‌‌‌ای از عضله‌ها به داخل پلک یک برش ‌داده می‌شود و آن را به دو طرف سر هدایت ‌می‌کند. ‌‌‌این برش امکان دسترسی به بافت محکمی‌که روی استخوان ابرو قرا دارد را ‌می‌دهد.

جراحی چشم گربه‌‌‌ای ممکن است با کانتولیز همراه باشد. کانتولیز به معنای جدا کردن پوست گوشه چشم از استخوان زیری آن است. همچنین اتصال بین پلک پایین برداشته ‌می‌شود، سپس لبه پلک به آرامی‌به سمت بالا و سر، مورب کشیده ‌می‌شود. در نهایت گوشه خارجی چشم کمی ‌بلند شده و چشم‌ها مانند چشم گربه یا بادام به دو طرف کشیده ‌می‌شود. پس از پایان جراحی نیز محافظ از چشم برداشته ‌می‌شود و زخم‌ها بخیه و پانسمان ‌می‌شوند.

ریکاوری پس از جراحی:

بیماران معمولا پس از جراحی زیبایی چشم گربه‌ای در یک مدت زمان کوتاه بهبودی خود را پیدا خواهند کرد. مدت زمانی حدودا بین یک هفته تا یک ماه . اگرچه تورم و کبودی ممکن است از بعد جراحی بدتر شود اما به سرعت فروکش خواهد کرد.

چه تفاوتی بین جراحی بلفاروپلاستی و جراحی چشم گربه‌‌‌ای(کانتوپلاستی) وجود دارد؟

با افزایش سن و گذر زمان پوست بدن، به‌خصوص صورت شروع به شل شدن و افتادگی ‌می‌کند. پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و از سفتی در ‌می‌آید. به وجود آمدن چین و چروک اطراف چشم بیش‌تر از بقیه نقاط صورت به چشم ‌می‌آید. همچنین با افزایش سن میزان کلاژن سازی پوست کاهش پیدا ‌می‌کند و همین امر موجب ‌می‌شود پوست لطافت و جوانی خود را از دست بدهد.

در مجموع تشابه زیادی بین جراحی چشم گربه‌ای و بلفاروپلاستی وجود دارد. اما در بلفاروپلاستی(BlepharoPlasty) هدف بیشتر درمانی و رفع افتادگی، شل شدگی و‌‌ترمیم پلک‌ها خواهد بود. بلفاروپلاستی یا لیفت چشم روشی است که در آن پوست اضافی و چربی زیر پلک‌ها از بین می‌رود. در بلفاروپلاستی از برش‌هایی استفاده می‌شود که باعث از بین بردن چربی‌ها می شود. سپس با یک بخیه نازک پوست را بهم می‌رسانند تا چین پلک حذف شود.

اما در روش جراحی چشم گربه‌‌‌ای هدف ‌‌‌ایجاد تغییرات در حالت چشم، کشیده‌‌تر شدن و شبیه سازی چشم به چشمان گربه است. در این روش در ‌واقع زاویه کانتال شکافته شده و پلک پایین جدا شده و با یک زاویه جدید بخیه می‌شود.

نتیجه‌گیری:

امروزه روش‌های مختلفی برای جراحی زیبایی چشم وجود دارد، که یکی از آن روش‌ها جراحی چشم گربه‌‌‌ای است. از آنجا که ‌‌‌این روش جراحی بسیار آسان بوده و عوارض کمی ‌را در بر دارد، بیش‌‌تر از سایر روش‌ها محبوبیت پیدا کرده است. پس اگر قصد دارید با کشیدن چشم‌های خود، چهره‌ای سرزنده‌‌تر و جوان‌‌تر داشته باشی، نیاز است حتما با یک جراح فوق تخصص پلاستیک در‌‌‌ این‌باره مشورت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید